Peklo / Ohlasy / Nico Hischier: Bola to pre mňa pocta

Nico Hischier: Bola to pre mňa pocta

Sobotný zápas proti Montrealu Canadiens bol pre mladého Nica Hischiera niečím špeciálny. Okrem toho, že sa postaral o vyrovnávajúci gól zápasu a následne rozhodol zápas v predĺžení, sa dočkal aj pocty v podobe “A” na drese – po prvý raz v kariére bol asistentom kapitána tímu z Newarku.

Veterán Travis Zajac nezasiahol do včerajšieho zápasu, a tak musel kouč John Hynes nájsť hráča, ktorý by mohol prevziať zodpovednosť a dostať písmeno “A” na dres. Kouč mohol vybrať jedného z veteránov, ktorí nastúpili proti Canadiens – Brian Boyle, Marcus Johansson alebo Drew Stafford, ale napokon sa rozhodol pre Hischiera.

Hischier o tom nevedel až do príchodu do šatne pred samotným zápasom, kde sa na jeho mieste objavil dres a písmeno “A” na hrudi.

Myslím, že to je česť,“ priznal po zápase 20-ročný center. „V prvom okamihu som bol naozaj prekvapený, ale keď vám tréner dá takúto zodpovednosť, chcete odohrať naozaj dobrý zápas. Naozaj som sa snažil hrať svoju hru a pracovať tvrdo najmä v obrannom pásme.“

Hischier bol od prvého zápasu kariéry hráč, ktorý nikdy nepôsobil sebecky, vždy sa snažil zapojiť v ofenzíve svojich spoluhráčov a radšej prihrával na góly ako ich sám strieľal. To sa však trochu zmenilo s rastúcimi skúsenosťami a miesto toho, aby Hischier hľadal svojich spoluhráčov, pozerá na bránku a hľadá možnosť, ako poslať puk do jej priestoru. To ukázal aj vo včerajšom stretnutí proti Canadiens.

Jeho víťazný gól v predĺžení prišiel po tom, čo mal puk na hokejke na červenej čiare v strednom pásme, následne sa prehnal veľkou rýchlosťou cez modrú čiaru, v útočnom pásme ho nedokázal zastaviť obranca Victor Mete a brankár Antti Niemi bol pri jeho pokuse na bližšiu tyčku bezmocný.

Moment, pri ktorom tuhla krv v žilách. Nico Hischier práve prekonal Niemiho a rozhodol o výhre Devils na ľade Bell Centre! 

Pracovali sme na tom na tréningu, a pri poslednom momente ste mohli vidieť, že keď sa nič nedá spraviť v útočnom pásme, jednoducho musíte zobrať puk späť do stredného pásma,“ vysvetlil po zápase Hischier. „Následne musíte nabrať rýchlosť a zaútočiť. Presne to je to, čo som v tom momente skúsil.“

Kanadský mladík Mackenzie Blackwood mal za vzor gólmana, ktorého si obľúbila nespočetná skupina mladých chlapcov z Kanady – Careyho Pricea.

Mackenzie Blackwood v akcii! Brankár Devils to mal vo včerajšom zápase pri niektorých momentoch poriadne ťažké.

Blackwood povedal, že každý brankár má svoje vlastné zvyky a atribúty, ale sám priznal, že Price bol jeho obľúbený brankár a človek, ku ktorému v minulosti vzhliadal.

Ak pozeráte na Careyho Pricea v bránke, zistíte, že robí hru menej namáhavou,“ vysvetlil Blackwood. „Ak by som si mal niečo vziať z jeho hry, bola by to rovnováha, ktorú má počas hry. Je to pôžitok sledovať a niečo, čo by som chcel implementovať do mojej vlastnej hry.“

Blackwood v sebe má určite takúto kvalitu, pretože nepôsobil ťažkopádne ani počas druhej tretiny, keď sa Canadiens dostali do vedenia o jeden gól. Mladý gólman však dokázal zastaviť 17 z 18 streleckých pokusov súpera počas druhej časti a udržal tak nádeje Devils v stretnutí.

V bránke je vždy pokojný, to je spôsob jeho hry,“ povedal Hischier. „Dal nám v zápase niekoľko impulzov, keď sme ich potrebovali. Predviedol niekoľko veľkých zákrokov, keď sme ich potrebovali. Vždy je pre hráča dobré vedieť, že máte v bránke gólmana, ktorý je vždy pripravený.“

Diabli inkasovali gól v prvej tretine, keď sa presadil útočník Jesperi Kotkaniemi. Táto situácia bola až príliš známa pre tím z Newarku. Dlhé striedanie hostí v obrannom pásme, pár nepodarených vyhodení z vlastnej tretiny predtým, ako to dokázali hráči Canadiens využiť a dostať sa do vedenia. Diabli prežili niekoľko podobných striedaní pred brankárom Blackwoodom, ale dostať sa z pásma jednoducho a efektívne je pre mužstvo problémom počas celej sezóny.

Nemali sme v zostave veľa hráčov, ktorí vedia podržať puk na hokejke, takže je pre nás dôležité hrať v silnej štruktúre a naši krídelníci musia hrať dobre pri mantineli,“ zhodnotil situáciu po zápase kouč Hynes. “Keď dostanú títo chlapci čas a priestor, musia byť pripravení a musia urobiť určité kroky. Vo štvrtkovom zápase sme mali príležitosť na vytvorenie šancí, ale nevyužili sme ju. Hovorili sme o tom po zápase pri videu, ale je to problém, pretože nemáme veľa hráčov, ktorí by to mali v sebe. Ale každý z nich môže byť v tejto činnosti lepší.“ 


zdroj: Chris Ryan (nj.com); Abbey Mastracco (northjersey.com)

zdroj obrázkov: Francois Lacasse/NHLI via Getty Images (nhl.com); USA TODAY

Komentáře

Čtěte také

Jesper Boqvist: NHL je pro mě důležitá

Prospekt New Jersey Devils Jesper Boqvist, čerstvá posila do organizace, podepsal nováčkovskou smlouvu. Pro švédského útočníka je to splněním dětského snu. Ale upřímně si přiznejme, že pro každého hokejistu je sen hrát nejvyšší hokejovou soutěž světa. Boqvist, druhá volba draftu Devils (36. celkově) v roce 2017, je připravený naskočit do NHL. Naposledy hájil barvy Brynäs …