Peklo / Hlavní zprávy / Jegor Jakovlev: Klidně budu i gólman, NHL je můj sen

Jegor Jakovlev: Klidně budu i gólman, NHL je můj sen

Ruský obránce Jegor Jakovlev posílil před sezonou New Jersey Devils doufaje, že se prosadí do nejslavnější hokejové soutěže na světě. Ačkoliv začal v AHL, již nyní má na kontě 22 odehraných duelů v NHL!

Původně obránce nastoupil v některých zápasech dokonce jako útočník. „Je mi to jedno, budu hrát tam, kde mi trenér řekne… Klidně budu i gólman,“ usmál se sympatický zadák.

27letý rodák z Magnitogorsku byl v této sezoně povolán z farmy v Binghamtonu už šestkrát. Nevadí mu to. „Můj sen je mít možnost hrát v NHL. Udělám cokoliv bude třeba k tomu, abych mohl,“ řekl.

Před sezonou nevládl zrovna nejlepší angličtinou, i na tom však zapracoval. V kabině ho mají všichni rádi, usmívá se, má rád humor a sem tam také některé pobaví – třeba právě nepříliš kvalitní angličtinou. Jak vnímá rozdíl mezi NHL a KHL?

„Je to opravdu jiné, protože hrajete na užším kluzišti. Spousta maličkostí je brána vážně,“ vysvětlil. „Snažím se zlepšit svou angličtinu, abych lépe zapadl mezi ostatní Ďábly. Na ledě mě to tolik netrápí, ale v kabině to je třeba,“ doplnil.

3. prosince 2018 vstřelil proti Tampě Bay svůj první gól v NHL. Trenér John Hynes si jeho přínos pro tým chválí. „Je to opravdový profík, maká na sobě a jen tak ho nic nevykolejí,“ řekl na jeho adresu. „Sem tam je v sestavě, sem tam mimo ni, občas se vrátí na farmu, ale respektuje to. Jako všichni ostatní. Nebyl draftován, v NHL je první sezonu, ale naši skauti odvedli opravdu dobrou práci, když nám ho doporučili,“ pochválil Hynes tým hráčských hledačů.

Jakovlev měl před příchodem do Ameriky bohaté zkušenosti. Hrál i na olympiádě v Pchjongčchangu, kde Rusku pomohl vyhrát zlato. S Petrohradem vyhrál v sezoně 2016/2017 Gagarinův pohár. Účastnil se také několika mistrovství světa.

Trenér Hynes přiznal, že když poslalo vedení Jakovleva na farmu, měl strach, aby nepláchnul do Ruska. On ale místo toho nadále makal sám na sobě, aby se vrátil do NHL. „Mluvili jsme s ním i s jeho agentem, ale všichni chápali, že bude přeřazen do Binghamtonu. Respektoval to i on sám a chtěl na sobě zapracovat. Věřil, že se do NHL prosadí, a je skvělé, že se mu jeho sen vyplnil,“ potěšilo kouče Devils.

Asistent trenéra v Binghamtonu Sergej Brylin, také Rus, ví, jaké to je přijít do Ameriky. „Jazyková bariéra je celkem problém, především, když potřebujete mluvit s trenéry a spoluhráči. Ale Jegor se opravdu snaží, není to stydlivý kluk, který sedí v rohu a jen kouká,“ všiml si Brylin, vítěz Stanley Cupu v roce 1995.

Jakovlev prožil velký emotivný moment v roce 2011. Když byl v září podepsán jako první hráč Lokomotivu Jaroslavl po tehdejší letecké tragédii, odehrál v prosinci memorabilní utkání, první po této události. „Vysílali to tehdy snad všude a šlo opravdu o velkou věc. Na kostce nad ledem vysílali video na počest zemřelých a mnoho z nás mělo slzy v očích. Všem nám na Jaroslavli moc záleželo,“ zavzpomínal Jakovlev.

Co na jeho přítomnost v kabině říká český útočník Pavel Zacha? „Prošel si touhle těžkou událostí, díky čemuž si určitě uvědomil, že na světě jsou i důležitější věci. Teď ale žije svůj sen a je šťastný, že může být s námi v šatně. Je to pozitivní kluk a i když se ještě učí jazyk, umí nás pobavit,“ prozradil.

„Nemá mnoho zkušeností s NHL, je to pro něj vše nové, což je občas vidět. Ale jeho progres se nám líbí,“ prozradil na jeho adresu ještě kouč Hynes v rozhovoru pro nhl.com. „Je to spolehlivý hráč, který může být na ledě při jakékoliv situaci. Nějaké detaily určitě doladí,“ doplnil v závěru.

Čtěte také

Dva Ďáblové nominováni na mistrovství světa juniorů

Juniorský tým USA zveřejnil soupisku 43 hráčů pro nadcházející Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji juniorů 2021.🏒 Soupiska zahrnuje i dva hráče organizace Devils. Útočníka Patricka Moynihana, hrajícího za Providence ve Východním hokejovém programu a obránce Caseho McCarthyho, který hájí barvy Bostonské university.🤔 Jack Hughes, Case McCarthy a Patrick Moynihan. Letní kemp se bude konat …