Peklo / Sezona 2019/2020 / Ako bude vyzerať situácia v bránkovisku Devils v budúcej sezóne?

Ako bude vyzerať situácia v bránkovisku Devils v budúcej sezóne?

Cory Schneider a Mackenzie Blackwood vytvorili v závere základnej časti celkom solídnu brankársku dvojicu tímu z Newarku. Ak si ani jeden zo spomínanej dvojice neprivodí zranenie alebo sa počas letnej prestávky nestane nič mimoriadne, tak by mali obaja tvoriť tandem Devils aj v sezóne 2019/2020.

Kouč Devils John Hynes a jeho asistenti budú musieť nájsť spôsob, ako budú svojich brankárov vyťažovať čo najefektívnejšie a ako si medzi sebou rozdelia zápasy v budúcom ročníku.

Keith Kinkaid vytlačil Schneidera z pozície jednotky Devils a dostal tím do play off. Mužstvo nakoniec opustil práve on počas uzávierky prestupov.

V ostatných šiestich týždňoch ukončeného ročníka dostali obaja brankári dostatok priestoru a odchytali približne rovnaký počet zápasov. Kouč Hynes sa ich rozhodol striedať po každom jednom zápase nehľadiac na predvedený výkon.

Po skončení základnej časti zámorskej ligy môžeme konštatovať, že to bolo veľmi dobré rozhodnutie. Druhá polovica sezóny bola diametrálne odlišná a oveľa lepšia z pohľadu výkonov brankárov. Obaja brankári dokázali podávať vcelku vyrovnané výkony až do posledného zápasu nedávno skončenej základnej časti.

Brankári boli jednou z našich najsilnejších stránok, obaja chlapci nám dávali v zápasoch šancu na víťazstvo a mohli sme tak konkurovať súperom,“ poznamenal kouč Hynes. „Je to pre nás dobré znamenie. Počas tohto obdobia sme si dali za úlohu zistiť to, či sa Cory dokáže vrátiť do svojej starej formy a či budeme mať pocit, že máme dvoch brankárov, ktorí by mohli dokázať chytať na tejto úrovni. A nielen chytať, ale aj vyhrávať zápasy.“

Mackenzie Blackwood sa dokázal usadiť v prvom tíme. Jeho výkony boli jedna z mála vecí, ktoré tešili fanúšikov Devils v tomto ročníku.

Schneider si prešiel naozaj trpkým obdobím v kariére, posledný rok ho trápili zranenia, po návrate do bránky podával podpriemerné výkony a na chvíľu sa stal dokonca až trojkou v tíme Devils. Napokon sa vrátil na listinu zranených hráčov, odkiaľ bol aktivovaný až vo februári/únoru a odvtedy sa začali veci meniť k lepšiemu a americký gólman sa začal postupne vracať do starých koľají. Od tohto momentu zaznamenal priemer 2,46 inkasovaných gólov a 92,1 % úspešnosť zákrokov v 17 odchytaných zápasoch a konečne dal zabudnúť na biedne výkony, ktoré ho sprevádzali celý jeden neuveriteľne ťažký a náročný rok. Okrem toho po návrate do tímu vytvoril silnú dvojicu s mladým Blackwoodom, ktorý si vo svojej nováčikovskej sezóne počínal naozaj bravúrne a sezónu ukončil s priemerom 2,61 inkasovaných gólov a 91,8 % úspešnosťou zákrokov.

Schneider sa okrem iného nechal počuť, že keď sa po konci neúspešnej základnej časti zamyslel nad budúcnosťou a uvedomil si, že mu aktuálna situácia pred sezónou 2019/2020 pripomína obdobie jeho pôsobenia vo Vancouveri Canucks. V kanadskom tíme sa rýchlo etabloval vtedy ešte mladý Schneider a výkonmi si začal pýtať stále viac príležitostí a vytláčal z bránky staršieho Roberta Luonga.

Ak je to skutočne tak, máme sa na čo tešiť. Zároveň sa ale obaja budeme snažiť do bránky tak často, ako to len bude možné,“ povedal Schneider. „Pre mňa bude preto dôležité získať späť takú mentalitu, že môžem byť opäť jednotkou tímu, odchytať čo najväčší počet zápasov a dokázať ostatným, že si tú rolu zaslúžim.“

Schneider prežil náročné obdobie, počas ktorého si zahral aj na farme za Binghamton. Jednalo sa o kondičné pobyty po zranení.

V tejto sezóne zažili situáciu, že sa v bránke Diablov pravidelne striedali a ani jeden nebol ukrátený o pobyt v bránkovisku. Budúca sezóna by však mala priniesť naozajstný súboj o získanie väčšej dôvery a získavaní väčšej porcie zápasov. Neublíži to však ich spoločnému vzťahu? Mladý Blackwood očakáva, že sa nič také nestane. Jeho jedinou prioritou je nadviazať na výborné výkony z tohto ročníka a pokračovať v zlepšovaní svojich schopností.

Každý brankár môže chytať v NHL a byť dobrým v jednom zápase. Ide však o to, že to musíte opakovať znova a znova počas celej sezóny a rovnako si to udržať aj sezónu za sezónou. Presne tak spoznáte elitného hráča,“ pridal svoj názor Blackwood. “V budúcej sezóne pôjde zatiaľ o moju najväčšiu výzvu v kariére, zopakovať to, ako sme tu pracovali v tomto ročníku, stavať na tom ďalšie kroky a sa neprestávať naďalej zlepšovať.“

Schneider sa stal jednotkou tímu z Newarku v sezóne 2014/2015 a odchytal v nej dovedna 68 zápasov. V sezóne 2015/2016 nastúpil na 58 zápasov a v ďalšej sezóne bol v bránke v 59 stretnutiach.

Okrem toho sa v kanadsko-americkej NHL dostalo v tejto sezóne len osem brankárov na métu 60 odchytaných zápasov a maximom bolo dovedna 66 zápasov. Pre porovnanie, v sezóne 2009/2010 odchytalo celkom 13 brankárov viac ako 60 zápasov a hneď šesť z nich sa dostalo aj na hranicu 70 zápasov za spomínanú sezónu. Tímy sa aktuálne chcú opierať o dvoch kvalitných a vyrovnaných brankárov, čo sa určite zmenilo oproti minulosti.

Schneider sa po roku dokázal vrátiť ku kvalitným výkonom a získal si späť dôveru vedenia a fanúšikov Devils. Nadviaže na kvalitné výkony aj v budúcej sezóne?

V súčasnej dobe nie je nutné mať jednotku a dvojku v tíme tak, ako tomu bolo v minulosti,“ poznamenal Schneider. „Keď sa pozriete na dva-tri tímy s najlepšou defenzívou v lige, majú v kabíne výnimočného brankára, ale po pozretí štatistík človek zistí, že si aj tak rozdelil zápasy so svojím kolegom približne rovným dielom a nebolo to práve opačným spôsobom.“

Podarí sa Schneiderovi nadviazať na stabilné výkony zo záveru tohto ročníka aj v sezóne 2019/2020? Uvidíme budúci rok stabilnú dvojicu Schneider-Blackwood alebo príde k nejakému kroku zo strany vedenia? Na odpovede si budeme musieť pár mesiacov počkať, no je určite vzrušujúce sledovať, ako sa napokon stabilizovala brankárska situácia v poslednej sezóne. Priniesla opäť očakávanie a nádej do budúcna, čo je pre priaznivcov Diablov pozitívne a povzbudzujúce.


zdroj: Chris Ryan (nj.com)

Komentáře

Čtěte také

Danny Weight: Kemp Devils byla zajímavá zkušenost, obrovský zážitek

Každý rok slouží rozvojový kemp jako cenná příležitost pro vedení Devils najít nové pilíře pro rozvoj organizace. Je to ale také důležité pro nové tváře, hokejové talenty, jako je například Danny Weight, který byl vděčný za zkušenost, kterou zde získal. „Projít si to všechno, mít spoustu přednášek o kultuře Ďáblů a organizaci, potkávání zajímavých lidí,“ …