Peklo / Hlavní zprávy / Studeničovi se splnil dětský sen. Reprezentoval svou zemi

Studeničovi se splnil dětský sen. Reprezentoval svou zemi

Marián Studenič, toho času hráč Binghamton Devils (AHL), se na uplynulém mistrovství světa v ledním hokeji konaném na Slovensku, předvedl ve velmi dobrém světle a svým výkonem zaujal.

Marián Studenič v dresu slovenského národního týmu (vpravo)

Letošní mistrovství světa bylo v kalendáři slovenského útočníka zakroužkováno již před čtyřmi lety, když byla ohlášeno, že se bude konat právě v jeho rodné vlasti. Bylo mu tehdy 16 let, reprezentoval Slovensko v týmu U18 a již tenkrát pomýšlel na možnost reprezentovat svou zemi za A-tým. Mezitím stihl účast na MS U17 a dvakrát za juniory.

To už ale hrál v OHL za Hamilton a v roce 2017 byl v pátém kole draftován do NHL. Podepsal svou první profesionální smlouvu a poslední dva roky působí na farmě New Jersey Devils. Mluví se o něm jako o současné nejzářivější hvězdě, kterou může Slovensko nabídnout.

Během sezóny jsem se snažil soustředit jen na to, co mám, ale lhal bych, kdybych řekl, že jsem nemyslel na možnost, stát se součástí týmu,” řekl s úsměvem. “Doufal jsem, že budu pozván, samozřejmě. Věděl jsem, že to bude zvláštní příležitost, a také možná naposledy, kdy budu mít možnost hrát na mistrovství světa za Slovensko na Slovensku.“

Začátkem dubna se jeho naděje zvýšila, když viděl článek na internetu, ve kterém Miroslav Šatan, generální ředitel slovenského týmu, řekl, že je Marián Studenic jedním z hráčů, o kterých přemýšlel, že bude pozván do užšího výběru před mistrovstvím.

„Byl jsem nadšený, to ano, ale znáte to … je to internet,“ řekl Studenič s pokrčenými rameny. „Nebylo to oficiální. Takže jsem byl opravdu šťastný, když mi pan Šatan konečně zavolal a pozval mě. Ale stále jsem neměl jistotu, že budu hrát. Musel jsem si místo v kádru vybojovat a byl to opravdu zvláštní pocit, když jsem se objevil na konečné soupisce.“

Pro Studeniče to ale znamenalo více. Po mentální horské dráze, kterou zažíval celou sezonu a nově nabitými zkušenostmi z nižší zámořské ligy (AHL) se těšil, jak se předvede, co všechno za “velkou louží” pochytal.

„První polovina sezóny byla pro mě opravdu dobrá. Dal jsem hodně gólů a celkově tým hrál dobře, ale druhá polovina byla o něco těžší a já jsem se toho hodně naučil,“ řekl dvacetiletý rodák z Holiče. „Hrál jsem spíše ve třetí a čtvrté lajně a moc mi to nešlo. Bylo to pro mě určitě něco nového. Nebylo to bodování a potřeboval jsem se naučit, jak být lepší hráč a hrát tvrději a být více defenzivní.“

„Bylo to pro mně opravdu těžké, ale umožnilo mi to lépe se poznat,“ pokračoval Studenič. „Teď už vím, co to znamená být profesionálem a myslím, že jsem teď lepší hráč a chápu hru lépe a snažím se to ukázat a vytěžit z toho maximum.“

Trenér národního týmu Slovenska byl jeho hrou ohromen a pochvaloval si jeho práci rukou, rychlost a mnohem propracovanější obranou hru.

Slovensko začalo na letošním mistrovství výhrou nad USA 4:1 a Studenič asistoval u prvního gólu.

„To bylo něco, na co nikdy nezapomenu,“ řekl s velkým úsměvem. „Fanoušci nás hnali dopředu a jásali, když jsme tento zápas vyhráli. Byl to sen. Za poslední tři roky jsem nehrál doma a miluji hraní před svou rodinou a přáteli. Je to absolutně neskutečné. Budu si to navždy pamatovat, protože to se vám nestane každý den, že porazíte USA před domácím publikem. Užíváte si tu euforii a zpíváte národní hymnu. Prostě dětský sen.“

Výběr Slovenska poté ale prohrál dva důležité duely a myšlenky na postup do čtvrfinále se začaly vytrácet. Oba duely utekly Slovensku v posledních vteřinách utkání.

Mariána Studeniče ale budeme moci pozorovat nadále v dresu Binghamtonu Devils (AHL) a snad se mu zadaří se předvést s nově nabitými zkušenostmi v hlavním týmu v New Jersey.

Čtěte také

Blue Jackets 5-0 Devils