Peklo / Hráči / Ty Smith se stal nejlepším obráncem CHL. Do jaké společnosti se přidal?

Ty Smith se stal nejlepším obráncem CHL. Do jaké společnosti se přidal?

Jedním z nejtalentovanějších a nejsledovanějších prospektů nejen v organizaci New Jersey Devils, ale také celé ligy. Ty Smith patří k velkému příslibu do budoucna. V letošním roce se stal nejlepším obráncem organizace CHL, která zastřešuje tři ligy. Kdo tuto cenu získal před ním?

Kanadský obránce narozen v roce 2000 byl organizací New Jersey vybrán na sedmnáctém místě draftu roku 2018. Před ročníkem 18/19 se Smith ucházel o místo v hlavním týmu Devils, dokonce byl blízko. Nakonec si ale dal ještě jednu sezónu ve WHL a litovat nemůže.

Kapitán Spokane Chiefs odehrál 57 zápasů a nasbíral 69 bodů (7+62). V play-off přidal další devět bodů v patnácti duelech. Společně s Dawsonem Davidsonem nasbíral nejvíce asistencí. Obránce Saskatoonu ale odehrál o jedenáct duelů více!

Po sezóně byl pak Smith zvolen nejlepším obráncem v rámci CHL. Dalo by se tedy říci, že je nejlepším bekem tří lig. CHL totiž zastřešuje QMJHL, WHL a OHL. Jací borci tuto cenu vyhráli před ním?

Chris Pronger
Vytáhlého obránce asi nemusíme tolik představovat. Tvrdý, obrovský a dominantní borec odehrál v NHL téměr 1200 utkání a ve své kariéře vyhrál všechno. Je vítěz Stanley Cupu, Olympiády i mistrovství světa. Je zároveň členem Triple Gold Clubu.

Cenu pro obránce CHL vyhrál v roce 1993, kdy hájil barvy Peterborough Peters v soutěži OHL. Pronger v NHL nasbíral 698 bodů a poslední zápas odehrál v ročníku 2011/12. Kariéru ovšem ukončil až v ročníku 2016/17. Pět sezón byl pod obrovskou smlouvou, ale do zápasu vinou zranění nenaskočil.

Keith Yandle
Dalším hráčem v našem seznamu je dvaatřicetiletý obránce Floridy, který stejnou trofej získal v dresu Moncton Wildcats. V ročníku 2005/06 nasbíral v celkových 87 zápasech překrásných 104 bodů a vstřelil 31 branek.

Draftován byl Phoenixem, kde vydržel necelých devět sezón. V roce 2010 reprezentoval USA na mistrovství světa. V sezóně 2014/15 zase drží rekord v počtu asistencí na obránce (63). V posledních třech sezónách působí na Floridě.

V NHL nevynechal již čtyři sezóny jediné utkání. V NHL již zaznamenal více jak 500 bodů. Mezi americkými obránci se to povedlo jen dvanácti hráčům před ním.

Dan Hamhuis
Rodák z Britské Kolumbie je třetím hráčem žebříčku. Nyní šestatřicetiletý bek získal prestižní ocenění v ročníku 2001/02. Tehdy zaznamenal 65 bodů v 66 duelech, oblékal dres Prince George Cougars ve WHL.

Draftován byl Nashvillem, ale během své kariéry se dostal ještě do Vancouveru a Dallasu. Na poslední sezónu se opět vrátil do Tennessee. Bodově se mu ale již nedaří.

Hamhuis reprezentoval Kanadu na mistrovství světa i Olympiádě. Je olympijským vítězem a dvojnásobným mistrem světa. V NHL odehrál přes tisíc duelů a na svém kontě má 348 kanadských bodů.

Nová krev
V roce 2011 ocenění bral Ryan Ellis, který hrdě reprezentuje tým Nashvillu. V NHL odehrál více jak 500 duelů.

Dougie Hamilton je další hvězdou z výčtu borců. V roce 2011/12 zářil v dresu Niagary IceDogs, kde v sedmdesáti zápasech udělal téměr 100 bodů. V minulé sezóně NHL vstřelil 17 branek (dělené 1. místo mezi beky)

Posledními vítězi jsou například Ivan Provorov a Thomas Chabot. Ti jsou přes svůj mladý věk hvězdy v NHL. Ruskému obránci se v sezóně povedlo taktéž vstřelit 17 branek, Chabot jich letos dal 14 a reprezentoval Kanadu na MS.

Komentáře

Čtěte také

Jesper Boqvist: NHL je pro mě důležitá

Prospekt New Jersey Devils Jesper Boqvist, čerstvá posila do organizace, podepsal nováčkovskou smlouvu. Pro švédského útočníka je to splněním dětského snu. Ale upřímně si přiznejme, že pro každého hokejistu je sen hrát nejvyšší hokejovou soutěž světa. Boqvist, druhá volba draftu Devils (36. celkově) v roce 2017, je připravený naskočit do NHL. Naposledy hájil barvy Brynäs …