Peklo / Hlavní zprávy / Kdo je Nikita Gusev? Bude přínosem pro Devils?

Kdo je Nikita Gusev? Bude přínosem pro Devils?

Očekávaný podpis nového hráče se včera odpoledne stal skutečností. Ray Shero ukázal svůj obchodní um a z Vegas Golden Knights získal levé křídlo, rodáka z Ruska, Nikitu Guseva. Kdo je vlastně Nikita Gusev? Odkud přišel a jak moc dobrý hráč to je, si teď představíme.

Příchod sedmadvacetiletého útočníka byl již několik týdnů předmětem diskuzí na sociálních sítích a fanoušci si jeho služby přáli právě v barvách New Jersey. Zde přinášíme tři hlavní důvody, proč je to pro Devils správná volba:

1.STROJ NA SKÓROVÁNÍ

Za poslední tři sezony byl Gusev v ruské lize velmi důsledným a pravidelným střelcem.

V sezoně 2016-17 byl celkové čtvrtý v KHL v bodování, kdy získal 71 bodů (24+47).

Další ročník pokračoval slušným výkonem 62 bodů (22+40) v 54 odehraných zápasech. Jeho 22 branek bylo třetím nejlepším výsledkem v lize. Vyhrál cenu za nejužitečnějšího hráče základní části cenu Gentleman Award, udělovanou v KHL za příkladné chování.

V loňském ročníku 2018-19 to byl stejný příběh, další skvělou sezónu zakončil s 82 celkovými body (17+65) v 62 utkáních. Vyhrál kanadské bodování o 13 bodů a jeho 65 asistencí bylo nejvíce v KHL. Skoro se zapsal dalším rekordem, 82 bodů je druhým nejvyšším bodovým součtem v historii KHL.

2. MEZINÁRODNÍ POVĚDOMÍ

Gusev byl jedním z nejlepších střelců letošního mistrovství světa , kde zaznamenal 16 bodů (4+12) v 10 zápasech. Pomohl Rusku získat bronzovou medaili.

Nebylo to poprvé, kdy Gusev hrál na mezinárodní scéně. Jako kapitán na zimní olympiádě v roce 2018 zaznamenal 12 bodů (4+8). Za tým olympijských atletů z Ruska odehrál celkem 6 utkání. Kromě toho, že získal zlatou medaili, byl jmenován nejlepším útočníkem turnaje.

Dokonce i v juniorské kariéře vystupoval Gusev na mezinárodní úrovni. V roce 2012 se umístil v žebříčku World Juniors mezi 10 nejlepšími, v sedmi zápasech se blýskl devíti body (3+6).

3. SOUČASNÁ SITUACE

Proč by tedy byli Vegas Golden Knights ochotni pustit hráče s tak slibným talentem? Naštěstí pro Ďábly byl Gusev obětí platového stropu Vegas.

Gusev podepsal jednoroční nováčkovskou smlouvu s Vegas 14. dubna, ale v play off se vůbec neobjevil. Smlouva vypršela po sezóně, čímž se Gusev stal chráněným hráčem (bez arbitrážních práv).

Jeho požadovaná cena v nové dohodě spojená s nedostatkem místa v platovém stropu Vegas znesnadnila týmu jeho podpis. Na druhé straně měli Devils prostor, se kterým mohli pracovat, a podepsali ruského útočníka na dva roky v celkové hodnotě 9 milionů dolarů. Gusev si vydělá 5 milionů dolarů v sezoně 2019-20 a 4 miliony dolarů v sezoně 2020–21.

Celá organizace a hlavně fanoušci se těší na Gusevův cit pro vytváření šancí a zakončování herních situací.

A co myslíte vy? Povede se ruskému útočníkovi začlenit do týmu Devils?

Foto: NHL.com, GettyImages

Čtěte také

Devils 1-5 Bruins