Peklo / Hlavní zprávy / Prežívajú Diabli najlepšie leto v histórii organizácie? Rok 1991 by bol určite proti!

Prežívajú Diabli najlepšie leto v histórii organizácie? Rok 1991 by bol určite proti!

Vedeniu Devils sa počas 38 dní podarilo získať veľmi kvalitné portfólio hráčov – do tímu z Newarku postupne prišli Jack Hughes, P.K. Subban, Wayne Simmonds a v priebehu minulého týždňa zatiaľ posledná posila Nikita Gusev.

Fanúšikovia Devils môžu byť naozaj spokojní s posilnením ich obľúbeného tímu, ktorý sa bude snažiť o návrat do vyraďovacích bojov po veľkom fiasku z predošlej sezóny.

GM Devils Ray Shero predviedol svoje majstrovstvo v plnej paráde a ukázal, že naďalej pokračuje v budovaní tímu, ktorý by mal mať v budúcnosti len tie najvyššie ciele – boj o zisk Stanleyho pohára. Naskytá sa teda jedna veľmi zaujímavá otázka – bolo tohtoročné leto vôbec to najlepšie z pohľadu histórie organizácie Devils? Na papieri sa to tak môže skutočne zdať, ale netreba zabúdať na leto v roku 1991, ktoré si pri tejto otázke jasne pýta svoj vlastný priestor.

Nebol za tým nik iný ako vtedajší GM Devils Lou Lamoriello, ktorý sa len zahrieval na svojej stoličke, na ktorej strávil neuveriteľných 28 rokov.

Diabli ukončili sezónu 1990/1991 s nelichotivou bilanciou 32-33-15, no aj to im stačilo na postupové štvrté miesto v Patrickovej divízii. Sezóna pre nich ale skončila hneď v prvom kole vyraďovacej časti, keď ich po sedemzápasovej bitke vyradil tím Pittsburgh Penguins.

V tom momente si Lamoriello vyhrnul rukávy na košeli a dal sa do práce.

Ako prvý bol na programe tradičný draft, kde si bývalý GM tímu z Newarku vybral obrancu Scotta Niedermayera z celkového tretieho miesta. To ale nebolo všetko. Diabli mali v rukáve ešte jednu voľbu v prvom kole a z celkového 11. miesta si vybrali útočníka Briana Rolstona. Niedermayer sa napokon stal dôležitým článkom zostavy Devils na ceste za všetkými tromi Stanleyho pohármi, ktoré Diabli doposiaľ vyhrali a po ukončení kariéry bol zaradený do hokejovej Siene slávy. Rolston bol pri výhre prvého Stanleyho poháru v roku 1995 a ukončil kariéru s 1256 zápasmi na konte.

Diabli v tom čase nielen získavali, ale aj strácali výborných hráčov. Dvaja hráči sa rozhodli pre odchod z mužstva po tom, čo im skončila zmluva a našli si nové pôsobiská. Jedným z nich bol útočník Brendan Shanahan, ktorý podpísal nový kontrakt so St. Louis Blues a Troy Crowder, ktorého zlákala ponuka Detroitu Red Wings.

Nad ich stratou ale nebolo potrebné výrazne nariekať, pretože Devils za oba podpisy získali kompenzáciu, ktorej sa dočkali na arbitráži. Arbitrážny súd napokon rozhodol, že zo St. Louis prišiel obávaný obranca Scott Stevens a útočník Randy McKay z Red Wings.

Stevens, tak ako aj draftovaný Scott Niedermayer, patril k hlavným oporám New Jersey a bol pri zisku všetkých troch Stanleyho pohároch. Ďalšia vec, ktorú majú títo páni spoločnú? Obaja majú pod stropom arény vyvesené svoje čísla, nakoľko sa ich klub rozhodol vyradiť. McKay nepatril k jagavým klenotom ligy, ale našiel svoje miesto v útočnej rade, ktorá dostala prezývku „The Crash Line“ a bol v tíme pri víťazstvách Stanleyho pohárov v rokoch 1995 a 2000.

Lamoriello neprestal pracovať na budovaní mužstva ani tesne pred začiatkom sezóny, kedy sa postaral o výmenu, v ktorej poslal útočníka Kirka Mullera a brankára Rollieho Melansona do Montrealu Canadiens. Opačným smerom putovali Tom Chorske a Stephane Richer. Chorske zažil svoj najlepší rok práve v New Jersey počas sezóny 1993/1994, keď nazbieral 41 bodov a v ďalšej sezóne pomohol tímu k zisku prvého Stanleyho poháru. Richer bol tiež súčasťou víťazného tímu z roku 1995 a počas šiestich sezón v New Jersey nazbieral 283 bodov v 360 zápasov.

Ak by sme to mali zhrnúť do pár posledných slov, leto 1991 bolo predzvesťou novej dynastie v NHL, ktorá odštartovala v sezóne 1991/1992, odkedy mužstvo zaznamenalo viac ako 50% úspešnosť výhier v každej sezóne až do ročníka 2010/2011.

Do dnešného dňa sa nenašiel úctyhodný súper pre udalosti, ktoré nastali v New Jersey počas letného obdobia v roku 1991. Ani jeden z nasledujúcich rokov sa k tomu ani nepriblížil. Podarí sa to dosiahnuť Sherovi?

zdroj: Chris Ryan (nj.com)

zdroj obrázku: MSGNetworks.com

Čtěte také

Canadiens 3-4 OT Devils