Peklo / Hlavní zprávy / Taylor Hall – bude se opakovat případ Parise, Niedermayer nebo Tavares?

Taylor Hall – bude se opakovat případ Parise, Niedermayer nebo Tavares?

Ďáblové v letošním předsezoním období byli jedním z nejaktivnějších celků v NHL. Díky krokům generálního manažera Raye Shera se jim podařilo vybudovat konkurenceschopný tým, který může pomýšlet na úspěch v play off. Jeden hráč ale není stále vyřešen a bohužel pro Shera se jedná o klíčový kousek skládačky. Řeč je samozřejmě o Taylorovi Hallovi, doposud jediného držitele Hartovy trofeje v historii New Jersey Devils.

Devils ušli velký kus cesty

,,Není pochyb o tom, že to v letním období nemohlo jít lépe,“ řekl Hall při příjezdu do treninkového kempu. ,,Je nutné se ale přesvědčit o síle týmu ve hře samotné. Právě teď jsme na papíře týmem, který vypadá dobře. Jsme ale také týmem, který před dvěma lety skončil v 1. kole play-off a vloni zažil neuspokojivý rok,“ zakončuje Hall.

Jeho slova ukazují, že se v nejbližší době zřejmě nedočkáme zprávy o podpisu nové dlouhodobé smlouvy s Ďábly. Na konci měsíce plánuje Shero uskutečnit další rozhovor s Hallem a jeho agentem. Je možné, že Hall bude chtít vstoupit do své desáté sezony s novou smlouvou v kapse. Pravděpodobnější scénář ale je, že si počká na to, zda má pro něj smysl hrát v New Jersey.

Fanoušci jsou hladoví

Tlak na Ďábly bude letos enormní hned z několika důvodů. Vyhladovělí fanoušci bažící po úspěchu jsou celé léto zásobováni hvězdnými posilami a neexistuje pro ně jiná varianta, než postup do play off. A právě to se zdá být jediná možnost, jak odradit Halla od koupi jednosměrné letenky do Toronta datovanou na 1. červenec (Taylor Hall pobývá mimo sezonu v Torontu).

Strašákem Ďáblů je případ Johna Tavarese, který odešel od Ostrovanů bez jediné náhrady. Hvězdný centr se rozloučil po sezoně 2017/2018 s nejikoničtějším městem Spojených států amerických se slovy, že neexistoval žádný způsob, který by ho mohl přesvědčit od cesty k Maple Leafs.

,,To byli Islanders a Toronto. Tohle je Taylor Hall a Ďáblové … uvidíme. Hráči mají svá práva a my víme, jaká to jsou. Stejně tak mají i týmy určitá práva. Dokud neproběhne série rozhovorů, nechci spekulovat,“ popisuje situaci Ray Shero.

Bude se historie opakovat?

A není to tak dávno, co fanoušci Ďáblů zažili tento pocit nejistoty. Určitě si všichni vzpomínají na Zacha Pariseho, který byl hvězdou New Jersey. Chtěl se ale vrátit do Minnesoty, když se stal neochráněným volným hráčem. Dokonce i Scott Niedermayer, jeden z nejikoničtějších hráčů New Jersey, podepsal za méně peněz v Anaheimu, aby mohl hrát se svým bratrem Robem. V roce 2007 slavil s Kačery Stanley cup.

Stalo se. Hall pobívá přes léto v Torontu. Tavarese dobře zná a v létě řekl na charitativním golfovém turnaji, že obdivuje způsob, jakým jeho přítel vyřešil svou budoucnost. NHL ale není úplně jako NBA, kde hvězdy pravidelně “vydírají” své týmy, když se blíží konec jejich smluv. Hall vypadá, že ho život v New Jersey uspokojuje a za Ďábly hraje rád.

Pokud fanoušci hledají důvod k panice, stále je spousta času na to být v klidu. ,,Je to opravdu jen otázka posledních několika let, kdy se každý rok objevuje tahle paranoia kolem hráčů vstupujících do posledního roku své smlouvy,“ uklidňuje Hall.

P. K. Subban a Taylor Hall

Jeho představa o této sezoně je jasná: play off nebo nic. A bude zapotřebí vyhnout se scénáři, který pustil držitele Hartovy trofeje ze sezony 2017/2018 do pouhých 33 zápasů, jako se tomu stalo vloni.

Bývalá jednička draftu se za svých prvních devět let své kariéry v nejlepší hokejové lize světa podívala do play off pouze před dvěma lety, kdy New Jersey vypadlo s Tampou Bay 1:4 na zápasy. Nový tým s Jackem Hughesem, Nikitou Gusevem, Waynem Simmondsem a P. K. Subbanem by měl být dostatečně dobrý na to, aby se číslo 5, tedy počet Hallových zápasů v play off, navýšil.

Je tento tým ale dostatečně dobrý na to, aby konkuroval Torontu, Tampě nebo dalším uchazečům o pohár Lorda Stanleyho? To je těžká otázka, na kterou dostaneme odpověď až v průběhu celé sezony. Hall dal jasně najevo, že vítězství je pro něj priorita. Dost možná ale budou Ďáblové čelit smutné realitě, že ani podstatně vylepšený tým si nedokáže poradit s velikány Východní konference a neudrží svého nejlepšího hráče.

Statistici nám dávají 53% šanci, že se tým z Newarku probojuje do vyřazovacích bojů. Doufejme, že se budeme držet v pravé části Gaussovi křivky a Ďábelským hokejem se budeme bavit až do června. Hokej je zejména kolektivní sport, ve kterém mnohdy statistika prohrává s realitou. Blues měli v lednu šanci 1:250, že vyhrají Stanley cup. A všichni víme, jak to dopadlo…

Predikce umístění New Jersey Devils po základní části pomocí Gaussovy křivky a procentuální šance postupu do jednotlivých kol play-off. Zdroj: The AthleticČtěte také

Devils 2-5 Penguins