Peklo / Hlavní zprávy / Patrik Eliáš prožívá roli mentora nové generaci Ďáblů

Patrik Eliáš prožívá roli mentora nové generaci Ďáblů

Je to dvojnásobný vítěz Stanley Cupu, franšízový leader ve vstřelených brankách (408) a bodech (1025), jeden z pouhých pěti hráčů, kteří mají pod stropem haly Prudential Center vyvěšen dres s jeho číslem. To vše stihl Patrik Eliáš v NHL.

Ale olympijská zlatá medaile a titul z mistrovství světa ho bohužel minuly. To nic ale nemění na tom, že český rodák udělal v historických tabulkách nesmazatelnou čáru. A jak mnoho z Vás ví, v letošním roce se o něm aktivně hovořilo, coby dalšího člena Hokejové Síně Slávy NHL.

Co s týče olympijské otázky, tak tam to měl Eliáš asi o mnoho těžší než ostatní hráči. Vyrůstal v tehdejší Československu a spojení s hokejovým světem byl tehdy o mnoho složitější a nynější systém a technologie mu nenabídla stejný typ přístupu jako mají dnešní hokejista po celém světě.

„Bylo to pro mě jiné, protože bez internetu, bez možnosti sledovat hokej, jaký mají nyní děti, můj sen nebyl hned NHL,“ řekl Patrik Eliáš. „Možná když jsem přestal v patnácti přestal hrát za národní tým, začal jsem trochu sledovat zámořskou NHL.“

Jen připomeňme, že byl vybrán v druhém kole draftu jako 51. hráč celkově právě týmem z New Jersey. Tehdy začala jeho slibná kariéra v NHL.

„Ale když jsem byl malý,“ vzpomíná, „chtěl jsem si jen hrát za své rodné město, které nehrálo tu “globální ligu”, ale také bylo mým snem, že si nakonec budu moct jednou zahrát ve finále Olympijského turnaje. Zlatou sice nemám, ale na olympiádě jsem byl čtyřikrát a mám jednu bronzovou medaili,“ pokračoval.

Pravda je ale taková, že je Patrik Eiáš plně spokojen a naplněn svou kariérou v NHL.

“Měl jsem šanci vyhrát Stanley Cup a to je nejvyšší ocenění, které můžete jako hráč s týmem získat. To je to, na co cílíte jako hráč, a já jsem měl tu čest hrát s některými neuvěřitelnými hráči a s nimi získat tuto trofej hned dvakrát.”

Tyto zkušenosti utvářely osobnost a pomohli třebíčskému rodákovi pochopit, kdo je Patrik Eliáš a pomohl mu přiblížit se k zcela nové generaci hráčů Devils. Je to obrovská úcta, kterou drží v srdci celé organizace. “Patty” byla vždy ikona Ďáblů. Teď předává tu nabytou moudrost NHL hráčům aktuální soupisky Devils.

Začátkem letošního roku sledoval Patrik Eliáš trénujícího Milese Wooda a hned mohl zúročit své poznatky z 22 leté praxe. Vzal si Milese stranou a navrhl mu, aby si trochu prodloužil hůl. Wood jej poslechl a ihned pocítil pozitivní dopad na svou hru.

„Pamatuji si, že jsem si změnil svou hůl kvůli křivce hokejky Mariana Hossy,“ vzpomněl si Eliáš. „Líbilo se mi zakřivení jeho čepele, tak jsem se ho jednou zeptal, když byl v Atlantě, jestli od něj mohu dostat tu hokejku. Hossa nevěděl, proč ji chci, ale nakonec mi ji dal. Měl rovnou hůl a právě na konci měl malé zahnutí špičky. A opravdu se mi to líbilo.“

Tady je jasně vidět, že u Patrika Eliáše je to vždy o učení. Pozorující, naslouchavý a učící se, připravuje se na vše, co před ním stojí. A organizace Devils znovu přistoupila k tomu, aby mu nabídla tuto příležitost, ne ji jako hráči, ale jako členovi trenérského týmu.

„Mám to štěstí, že se ke mně organizace chová tak, jak se ke mně chová, což je absolutně neskutečné,“ řekl Eliáš, „Znám všechny majitele, trenéry, generální manažery, hráče, a vím, že všichni jsou nadšeni a tak velkorysí, že když zavítám do New Jersey a chci se podívat do kabiny nebo na led, není s tím sebemenší problém. To že mohu s týmem cestovat, účastnit se trenérských meetingů a povídat si s generálním manažerem je prostě neuvěřitelné a já jsem hrdý na to, že jsem členem tak skvělé organizace.

To že jsem za Ďábly hrál tolik let, není automatická pozvánka do vedení týmů nebo na trenérkou lavičku. A proto si velmi vážím toho, že moho týmu nadále pomáhat.

A bezpochyby jde o obousměrný pocit a organizace Devils to také velmi oceňuje.

Zdroj: NHL.com

Čtěte také

Andreas Johnsson: Těším se na práci v organizaci Devils

Minulý den byl pro vedení Devils hodně nabitý. Generální manažer Ďáblů, Tom Fitzgerald, ukázal své kvality a přivedl do rýmu několik slibných posil. O obránci Murrayovi jsme již psali, máme i článek o příchozím veteránovi, Corey Crawfordovi. Nyní se podíváme na křídelníka Andrease Johnssona. Andreas Johnsson, design by: Fadrny Masks Urostlý blonďák odehrál v nejvyšší …